O domenach generycznych.

Domena generyczna to domena zawierające główne hasło w swojej nazwie bez zbędnych elementów. Posługując się przykładem jeżeli chcemy stworzyć serwis o mieście Toronto w Kanadzie domeną generyczną będzie domena składająca się z nazwy "toronto" i końcówki domeny, czyli np. toronto.pl, toronto.eu, natomiast domeną generyczną na pewno nie będzie domena e-toronto.pl, etoronto24.pl, w-torronto360.pl i niezliczona wręcz ilość innych kombinacji. Domena generyczna zapewnia brak utraty użytkowników, którzy zamiast wpisać etoronto24.pl mogą wpisać e-toronto24.pl i trafią na stronę konkurencji.

Domena generyczna to również domena nie tylko odnosząca się do głównego hasła, ale działająca na zasadzie skojarzenia, np. świetną domeną dla biura podróży, może być domena pustynia.pl czy wiebłąd.pl. Wokół takiej domeny łatwiej też zbudować identyfikację wizualną i motyw przewodni wyglądu strony internetowej.

Przede wszystkim jednak domena generyczna zapewnia prestiż, łatwość w pozycjonowaniu strony w wyszukiwarce jak i od razu informuje odbiorcę o czym jest dany serwis.

Jak wygląda sprawa z innymi końcówkami?

Wadą domeny generycznej jest fakt, że obecnie jest praktycznie nieosiągalna. Z reguły jest zagospodarowana przez serwis działający pod domeną od kilkunastu lat, lub jej cena wynosi kilkaset tysięcy zł. Rozwiązaniem jest tutaj skorzystanie z innej końcówki, z których najszybciej rozwijającą się jest końcówka .eu. Domena .eu zapewniają dużą rozpoznawalność, dlatego jest idealnym generykiem dla często nieosiągalnej domeny .pl.